Б.Р. ц. К. header image 2

Народът срещу Блогосфера

March 5th, 2008 · 16 Comments

Хубавото на свързания свят е, че ако нещо не го напишеш, рано или късно на някой друг се му мине през ума и ще го напише. Отпреди няколко месеца имам един драфт, в който се мърмори как и защо е деградирала Блогосфера за първата си година съществуване. Обаче пуста му суетност, не ми стигна егото, за да го публикувам и да се меся в делата чужди.

Слава Богу, Калоян повдига темата и мога да скокна на неговия вагон, без за пореден път да съл “Лошия” :)

“Ако сте чели преди, направих една много добра аналогия за това как Джордж Лукас прави пари от разреждане на Star Wars “таратора”. Днес мога да кажа, че същото важи и за Блогосферата на Дневник. Последните 6-8 месеца агрегаторът боледува от прогресивна блудкавизация.”

А Борислав доковава пирони в ковчега с:

“А излизането от контекста на блудкавата комуналност, която някакви комплексари се опитват да наложат в блогосферата, е важен жест на себеуавжение. Някакви полуграмотни хорица се самозабравиха и решиха, че са национален елит просто защото „Икономедиа“ реши да направи малко пари от агрегирането на блоговете им… ”

——-

Защо се стигна до тук и до чак такива силни определения?

- либерална политика спрямо авторите: над 120 агрегирани сайта, все жадени за слава, а някои болни от блогорея, бълващи с повод и без повод. Летвата пада и се намърдват хора, които копират контент, вместо да го създават плюс прекалено много снимки на котката си

- умора на старите коне: силните блогове преди година не са обезателно сините блогове днес. всяко нещо, което носи “живот”, има своята крива на развитие и падение. Колкото и да си тъп, за няколко стотин поста ти става ясно, че няма как да промениш света и мотивацията ти за писане отмира. Старите коне само гледаме тревата, вместо да я дъвчем и чакаме някой да дойде да ни застреля

- криворазбраната цивилизация: подозрения и завист от самите блогъри, че Икономедия участва задкулисно в политическия живот, а Владо си е купил мерцедес от “печалбите” от “техноя труд”. Не е, но Бареков си купи X5

- бунт срещу властта: (уж) интелигентния българин не търпи модератор на главата си. Агрегаторът създава общество, а то иска да вземе съдбата си в собствените си ръцете. Ако членуващите блогове имаха правото да гласуват кой да бъде влючен/изключен, вероятно щяха да направят точно същите избори като модераторите, но нямаше да мрънкат

Бъдещето е да се създават десетки други агрегатори по модела на Блогосфера, където всеки да има възможност да се изяви и да представи своето неподправено виждане за света. Колкото и да е глупаво и скучно.

В крайна сметка всичко се покрива с тези думи на Matt Cuts:

Tags: Интернет · Медии

16 responses so far ↓

  • 1 Marfa // Mar 5, 2008 at 3:36 pm

    Не, чакай, да се върнем пак на котката! :> :> :>

  • 2 dzver // Mar 5, 2008 at 4:24 pm

    ще публикувам каквото си искам, пък който не му харесва котката ми - да не чете. Приемам го лично това и на нея ще кажа, ако те види някой ден да те одере.

  • 3 norman // Mar 5, 2008 at 4:55 pm

    от Norman :

    Ей, браво на ниекой си Горчилков, че се е махнал по собствено желание, издигна ми се ъв очите и ушите…човека си има достойснтво и е срамно да плува на повърхността с леките, кухи ла*на от Блогосфера и Мегафон.
    А тия два вестника дето подкрепят тоя терариум, триебва да направят същото като Горчилков - да разкарат гнусните блогъри мутанти, че ще си навредят на относително добрия имидж. Щото фалша е много грозно нещо, както Мартин Заимов е сложил Дзвера да пише от негово име ъв блога и вече много хора като чуят за Заимов го асоцорат с изветрелия муфтаджия Дзвер . Буоохх, гнъс!

    БЛОГЪРИТЕ НА САПУН !

  • 4 Народът срещу Блогосфера // Mar 5, 2008 at 4:57 pm

    […] Бъдещето е да се създават десетки други агрегатори по модела на Блогосфера, където всеки да има възможност да се изяви и да представи своето неподправено виждане за света. Колкото и да е глупаво и скучно… Народът срещу Блогосфера […]

  • 5 Longanlon // Mar 5, 2008 at 5:05 pm

    ммм, това ме подсеща, че имам непубликувани още снимки на котката си…

  • 6 voxy // Mar 5, 2008 at 5:24 pm

    като един бъдещ член на PETA, искам да изразя подкрепата си към животинчетата които този лош лош nname така грубо засегна

    а блогосферата на Дневник си е блогосферата на един скучен всекидневник, каква друга освен блудкава да е

  • 7 аlbinos // Mar 5, 2008 at 10:07 pm

    Кога е създадена блогосферата? На една година ли е?

  • 8 Buy Hui // Mar 6, 2008 at 10:26 am

    e sega veche te opikaha losho kotkite, nname :(

  • 9 nname // Mar 6, 2008 at 12:01 pm

    от Ноември 2006 съществува Блогосфера

    нема проблеми с котките, аз съм cat person :) не можах вчера да изровя от архивите снимката на Кита, с която исках да илюстрирам поста :(

  • 10 Eneya // Mar 6, 2008 at 3:28 pm

    *Клати глава* мрън, мрън, мрн, мрън. От целия пост ми се заби в съзнанието едно шумно мрънкане.
    Но всеки има право на свое, собствено мнение, нали? Блоговете са нещо лично, поне до степен, до която ти решаваш за какво да пишеш и не принуждаваш никой да те чете насила. Така че оплакванията са странни.
    П.П. Наистина ли се възприемаш като стар кон, който чака да бъде застрелян? И дефинирай ми “полезен блог”, моля те. Пусни един списък с ‘хубави’ според теб блогове и после се обоснови. Моля. :)

  • 11 Anonymous // Mar 7, 2008 at 10:23 am

    […]

  • 12 Калоян К. Цветков // Mar 7, 2008 at 11:46 am

    Лични блогове, персонални блогове … така е, има ги, и не всички са интересни. Моето мнение е, че в момента, Блогосферата на Дневник е океан от посредственост, в който интересните блогове и постове заемат все по-малък и по-малък процент, и то не защото са ограничени по някакъв начин, а защото просто броя на блудкавите се увеличава. Прочетете коментара на Pro-то, интересен е.

  • 13 Пламен Gurgul // Mar 7, 2008 at 12:27 pm

    И тук елитност някаква… “много котки”, “полезен блог”, “сульо … пульо … скучен живот…”, “стари коне.. ветерани”… Аууу, какво лошо качество - да бъде унищожено веднага!

    Пиши, чети или не чети ако не ти харесва, изказвай позиция, пресявай, отхвърляй, но не арогантствай с оценки, които няма как да бъдат оборени освен по аналогичен начин - със същите термини и епитети.

    FidoNet спомени ми се мяркат тук… който знае, ще ме разбере…

    Пламен

  • 14 Как да нахраниш жираф, докато си връзваш връзките с палци « Too Smart To Read // Mar 7, 2008 at 3:08 pm

    […] и гембъл, gino loves you, god is sexy, скъпоценности Подкрепям това мнение на […]

  • 15 baba wi . dosewa // Mar 22, 2008 at 6:22 pm

    axaxa, nai-setne ne6to swejarsko iz blogowete .) ne ,naistina , po4ti wseki iska da se sebeizrazi ,da pi6e i wseki ima wazmojnost- i na 4etia6tia4owek poniakoga niama kak da ne mu dokiselee ot bludkawost i ot iad da ne po4ne da pliue i toi bukwi4ki

  • 16 Digital Rebel // Jan 10, 2010 at 5:33 pm

    аз се предложих на Блогосферата не защото моя блог е кой знае какво, ами за да може да имам по-голяма посещаемост, а то гледаш - добавят ме! не им знам критериите, но всеки си решава дали да влиза в Блогосферата или не. Не смятам, че Блогосферата е сборище на най-добрите блогове, а просто е един обикновен агрегатор на блогове.

Leave a Comment