Митът за интелигентната студентка
Митът за интелигентната студентка беше разгромен. Момичето си спряло достъпа до блога, защото била написала нещо срещу (вече сваления, ура) незаконен декан Воденичаров, но не искала прекалено много хора да го прочетат.
Говорим за юридически факултет, желаещите би трябвало да имат понятие от “законност”, “етика”, “гняв”, “определени кръгове” и “обикновено дупедавство”. Утре ще стане адвокат и ще иска да защитава моята правота, а не достатъчно убедена, за да защити своята на смешното студентско ниво. Университетът трябва да школува един защитен идеализъм, защото в България реално няма закони, пък и да има, никой няма силното желание да ги спазва. Не знам как “достатъчно интелигентни” хора могат да смогнат да живеят с това противоречие и да останат в професията.
“Смятам,че преди публикация на линк етично е да бъде поискано разрешението на автора.
Благодаря за мнението изказано за мен и се извинявам за начина, по който Ви нагрубих. Може би реагирах твърде емоционално. Въпреки това се надявам да ме разберете – аз съм все още студентка и държа да завърша образованието си, а не да си навличам гнева на определени кръгове. Достатъчно интелигентна съм, за да знам,че ако това се случи, може и да не завърша, а не с тази цел съм инвестирала толкова много…
С пожелания за успех,
Мария Магдалена”
“извинявам за начина, по който Ви нагрубих” е отделен виц, буквално погледнато е искала да я нагруби, но не и по този начин. може би шамар в коридора? Дано баща й вече да й е намерил службичката…
преди публикацията на линк е етично да бъде поискано позволението на автора?
тая в ред ли е ?!?
От чисто формална гледна точка сте прав. Но можете ли само да си представите какъв страх цари в ЮЗУ и най-вече в ПИФ? Студентите са прагматични същества, те виждат всичко много добре. На тях им е ясно, че след като преподавателите им се страхуват, след като само трима във факултета и 18 в университета смеят да излязат с имената си, значи има основания за страх. Студентите по социология от трети курс протестираха, че бяха наклеветени несправедливо, а ръководството на катедрата не само не ги защити, ами напротив.
Не бих винила студентката. Нека не забравяме, че образованието, вкл. висшето, не просто учи на знания, а възпитава в определени ценности, в определен манталитет. В този смисъл, колегата ми Стефан Дечев е напълно прав, като твърди, че образованието в ПИФ (и особено това по право) деморализира. То учи, че се прогресира не с лични усилия, а с подкупи, други видове “услуги”, така, както и преподавателите знаят, че няма издигане в административната йерархия, ако не играеш хоро с Воденичаров. Ех, с кого ще играят хоро сега, горките…
И да, съгласна съм – именно тези млади хора с това “образование” и тези ценности попълват после съдебната ни система. Да се чудим ли после защо е такъв докладът на Европейската комисия?
ебати пиклата
с тази диплома и школовка е готова за зам-министърка от ДПС или друг отговорен пост… особено ако има гръб да й “инвестира” съответната крупна сума
трябва да се говори по темата дали университетите не се превръщат във фабрики за изроди!
Че трябва, трябва!
Типична българска храброст. Държи си на позицията момичето. Определено.
Не знаех, че висшето образование има всъщност образователен и възпитателен ефект, явно съм го пропуснал този момент…
Не знам точно колко интелигентност е нужна, когато се първи курс, за първи път си в “АКАДЕМИЧНА” среда и асистентът на някакъв си БОЙЧЕВ да ти каже “… изпитът ще си го вземеш на бял чаршав или срещу 300 лева … за ТРОЙКА …”. Цялата идея за това защо си тук и как трябва да залягяш над книгите се изпарява и настъпва …..