Литературно-научно съчинение
Защо в България се преподава Литература по такъв безобразен начин?
Защото нашата “система” е копие на Съветската система, която е направена с умишлената цел да накърни от рано мозъка на ученика и да го направи невъзприемчив към нови идеи от текстове. Комунизмът е искал да се защити от пропаганда и ереси и до голяма степен успява.
Няма логика защо децата трябва да “анализират” текстове на живия български език и да ги “обясняват” с кухи заучени фрази, често лишени от конкретика и смисъл. Създава се един навик, целящ да прекърши правилното възприятие на чисто човешките емоции и това превръща човека в лесно управляема трудова единица.
Когато някой ти каже “Искам да еба Пенка”, ти не отроваряш с “копулацията на идивида е пряк израз на стремежа му към вътрешно търсене за свобода, равенство и братство”. Цялата работа доста изкуствена и намирисва на ранно противоракетно обучение. Уж трябва да мислиш, а те карат да повтаряш като папагал. Чак в Средното му намерихме цаката – четеш анализите и не четеш самото произведение, така запомняш каквото трябва да кажеш, а не това, което си си помислил в следствие от текста. И винаги подчертаваш майсторството на автора.
Ох все едно чета коментарите на Дневник. Унищожителната Съветска система превърна едно феодално общество в равностоен съперник на цяла Европа и Америка за нула време. Комунизма та комунизма. Call the Whaaaambulance.
Не че БГ образованието е цъфнало та вързало, ама не ни е виновен СССР.
Другарю Ц, къде го тоз равностоен съперник?
Ако отговоря ще ме набанят, “другарю”.
Уменията за анализ на текст са важни, защото ти позволяват да оцениш ситуацията извън чисто човешките емоции и да имаш повече от една гледна точка към нея. Те са това, което ти помага да си критичен към рекламите и към изявленията на Бойко Борисов.
браво, преди 2 дни исках да напиша нещо подобно, но малко по-дълго, ..но нямам къде, хаха. поздрави!
Абсолютно съм съгласен.
Ако зависеше от мен, щях да разделя на 2 предмета БЕЛ – на Български език и на Литература. Без първото не можеш, а второто в момента се изучава по съветски образец. Предполагам, че в Европа никъде вече не се учи по този начин. Важно е децата да се стимулират да разсъждават върху чужд текст, а не да им се спускат тезиси и кухи фрази.
Факт е, че повечето ученици днес пишат заучени фрази, които копират от помагало.ком, но това не значи, че анализирането на литературни творби е безполезно. Напротив. То е един от факторите, които допринесоха за развиването на умението ми да мисля – през онази съветска епоха, когато учителката ми щеше да ми пише двойка ако пишех нещата, които могат да се открият в помагало.ком
По онова време нямаш толкова много помагала, особено от тези, написани на бързо за пари. Учителката ми препоръчваше качествени писания за литературата – да речем на Боян Пенев или пък Унамуно. На мен ми харесваше да осмислям идеите им и понякога да споря с тях.